BUDOWA WŁOSA


Budowa i fizjologia wzrostu włosa

Włos składa się z proteiny o nazwie keratyna. Włos składa się z 3 warstw: zewnętrzna (cuticle-powłoczka pochewki włosa) , środkowa (cortex-kora) i centralna (medulla-rdzeń). Kolor włosa oznacza, że znajduje się w nim pigment: eumelanina (włos czarny lub brązowy) lub pheomelanina (włos czerwony lub żółty). Włos biały nie posiada pigmentu. "Canites" to nazwa włosów siwych/szarych, będąca iluzją stworzoną poprzez połączenie włosów białych i kolorowych. Obecnie pojedyncze szare owłosienie nie występuje. Włosy wyrastają z torebki włosowej (follicle), szczegóły na poniższym rysunku:

Ścianki torebki włosowej, zewnętrzna osłona korzenia włosa oraz niższe części poszerzone o cebulkę włosa zawierającą strukturę odpowiedzialną za wzrost włosa. Tkanka skóry połączona jest z podstawą mieszka włosowego formując tzw. dermal papilla- brodawkę, zawierającą naczynia krwionośne dostarczające tlen, energię i aminokwasy niezbędne do wzrostu włosa. Melanocyty występują w wyższych częściach brodawki i są odpowiedzialne za produkcję cząsteczek pigmentu dystrybuowanego poprzez cortex-korę.

Dermal papilla zawsze była uznawana jako obszar centralnego wzrostu każdego włosa a jej usuwanie bardzo często było jedynym sposobem wykorzystywanym przez urządzenia do depilacji. Jednakże częściej druga struktura, cebulka włosowa, została zidentyfikowana jako kolejne źródło wzrostu: komórek wzrostu, mogących spowodować powtórną produkcję z torebki włosowej, nawet po zniszczeniu papilla.

W torebce włosowej włos jest otoczony przez pochewkę korzenia włosa złożonej z trzech warstw. Warstwa Henley'a jest grubości jednej komórki i jest położona od zewnętrznej strony pochewki. Warstwa Huxley'a jest grubości dwóch lub trzech komórek i położona jest po środku pochewki. Powłoczka tej wewnętrznej warstwy zazębia się z powłoczką pochewki włosa. Zarówno włos jak i wewnętrzna pochewka korzenia włosa rosną w takim samym tempie, ale wewnętrzna pochewka włosa rozpada się przed wydostaniem się z torebki włosowej, przez co tylko włos wychodzi ponad powierzchnię skóry. Nieobcięte włosy mają spiczaste końce.

Cykl wzrostu włosa

Wzrost włosa jest uzależniony od indywidualnych cech i obszarów ciała. Włosy na głowie, dla przykładu, rosną średnio 2,5mm tygodniowo. Na nogach, dla odmiany, wzrost włosa jest około połowę krótszy.

Cykl życia torebki włosowej obejmuje fazę wzrostu i odpoczynku, wpływając na całkowitą produkcję włosów. Nowe torebki włosowe nie są produkowane po urodzeniu a pojawianie się i znikanie włosów to wynik cyklu życia włosa od wzrostu do spoczynku. Ten cykl życia włosa jest wyróżniony jako trzy oddzielne stopnie:

Cykl życia każdej torebki włosowej rozpoczyna się fazą Anagen, podczas której nowe włosy zaczynają rosnąć. Faza ta trwa od kilku tygodni (okolice górnej wargi) aż do kilku lat (włosy na głowie). W zależności od obszaru ciała, płci, czynników hormonalnych, czas wzrostu włosa w tej fazie jest zróżnicowany indywidualnie. Dla obszarów ciała innych niż skóra na głowie, można założyć, iż 30% torebek włosowych znajduje się fazie Anagen.

Kolejną fazą jest faza Catagen. Jest to faza powolnego wzrostu włosa. Przeciętnie 1% torebek włosowych na ciele człowieka znajduje się w tej fazie.

Fazą odpoczynku, trzecią i ostatnią w cyklu wzrostu włosa, jest faza Telogen. W tej fazie włos zostaje oddzielony od torebki włosowej (papilla) i nie jest zasilany. W tym momencie, nie są produkowane nowe komórki włosa a on sam pozostaje na swoim miejscu podtrzymywany jedynie przez strukturę epidermy. Pod koniec fazy włos utrzymuje się na swoim miejscu jedynie mechanicznie i może wypaść podczas szczotkowania. Włos w takim stadium nosi nazwę włosa klubowego. Zakłada się, że około 29% włosów znajduje się w trzeciej fazie wzrostu włosa.

Niezależne od tego czy włos klubowy wypadnie czy nie, mieszek włosowy ponownie stanie się aktywny i rozpocznie produkcję nowego włosa w fazie Anagen. Ten proces wzrostu i przestoju ma miejsce przez cały czas naszego życia. U ludzi, aktywność mieszków włosowych jest rozłożona na wszystkie fazy cyklu życia podczas gdy inne ssaki mają bardziej ułożony schemat wzrostu, w którym zauważalne są intensywne okresy wypadania i wzrostu.

Ogólnie rzecz biorąc, torebki włosowe nie mogą być właściwie poddane zabiegom depilacji w fazie II i III, a z uwagi na fakt iż włosy znajdują się w fazie I, II i III w tym samym czasie, chcąc działać skutecznie jedynie w fazie I, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w odstępach czasu.