Co należy wiedzieć przed wyborem metody trwałego usuwania włosów


Co należy wiedzieć przed wyborem metody trwałego usuwania włosów.


  Dokładne rozpoznanie ofert różnych systemów do usuwania owłosienia jest dość kłopotliwe. W różnych reklamach/informacjach można przeczytać o "cudownych" metodach trwałej depilacji - szybkiej i bezbolesnej. Po wypróbowaniu różnych systemów z przykrością stwierdzamy że nowa "cudowana metoda" znowu zawiodła.
   Samo usunięcie włosa nie jest żadną sztuką, jednak zrobienie tego w sposób trwały wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego urządzenia.
  Przyczyny hirsutyzmu (owłosienie ciała typu męskiego u kobiet) oraz nadmiernego owłosienia skóry są rozmaite: począwszy od wpływu schorzeń endokrynologicznych (gruczołów wydzielania wewnętrznego) a skończywszy na niepożądanych skutkach działania leków.

  Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór metody jaką będziemy usuwać zbędne owłosienie należy się zastanowić nad następującymi sprawami :
 • Czy owłosienie ma zniknąć szybko, czy też akceptujemy konieczność powtarzania zabiegu. Jeżeli tak, wówczas celowe jest skorzystanie z metod krótkotrwałego usuwania włosów, jak : depilacja pęsetą, golenie, czy depilacja woskiem.
 • Jeżeli zależy nam na trwalszym efekcie, chcemy aby włosy odrastały wolniej i były słabsze, możemy zastosować laser, ultradźwięki albo aparaty wprowadzające enzymy do nieszków włosowych. Jednak do dzisiaj nie potwierdzono skuteczności tych metod. Nie ma również badań dotyczących skutków niepożądanych i odległych następstw tych zabiegów.
 • Jeżeli włosy mają zostać trwale usunięte niezależnie od ich koloru, grubości i koloru skóry należy wybrać metodę elektroepilacji. Można ją przeprowadzić o każdej porze roku. Nie ma przy tym znaczenia czy ma ono podłoże genetyczne czy towarzyszą zaburzenia hormonalne. Jest to najbardziej sprawdzona metoda trwałego usuwania owłosienia.

Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze metody:

 • Strefy podlegające usunięciu włosów : mała lub duża powierzchnia, delikatna skóra twarzy lub odporniejsza nóg
 • Rodzaje włosa: delikatny, jasny, ciemny, cienki, gruby włos, rzadkie, gęste owłosienie.
  - Jest to bardzo ważny czynnik
 • Typ skóry, pigmentacja, tolerancja skóry, alergie, skóra wrażliwa
 • Inne cechy: sposób życia, dyspozycyjność, zwyczaje, motywacje, środki finansowe
 • Skuteczność urządzenia i kwalifikacje specjalisty wykonującego zabieg.
    Na rynku znajduje się wiele urządzeń wykorzystujących różne techniki/metody trwałej depilacji, ale tylko nieliczne posiadają odpowiednie certyfikaty skuteczności i bezpieczeństwa.
  Systemy do trwałej depilacji to skomplikowane urządzenia, które powinny posiadać możliwość dostosowania parametrów podczas zabiegu do każdego rodzaju skóry czy włosa.
    Praca na takich urządzeniach wymaga dużego doświadczenia i intensywnego szkolenia.
    Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i wprawy, a także wiedzy teoretycznej na temat stosowanej metody.
   Przy zabiegu trwałego usuwania owłosienia istotną rolę odgrywają fazy wzrostu włosa. Fazom tym podlegają wszystkie włosy typu ostatecznego. Ponieważ na danym obszarze ciała włosy są w różnych fazach wzrostu, usunięcie ich nie może odbyć się jednorazowo. Ważne jest aby każdy włos został usunięty w fazie wzrostu, ponieważ trzeba mieć pewność, że zniszczone zostały wszystkie jego komórki zarodkowe oraz brodawki - to gwarantuje że włos nie odrośnie.

Trzy fazy wzrostu włosa:

 1. Faza wzrostu (anagen) - faza, w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem).
  Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.
 2. Faza przejściowa (katagen) - włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
 3. Faza spoczynku (telogen) - polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.

Rozmiar: 8420 bajtówRodzaje włosów - trzy rodzaje:

Rozmiar: 14191 bajtów
 1. Meszek - twarz, ramiona, cienki, jasny, płytki (1-2 mm)
 2. Włosy przejściowe - nogi, przedramiona, pachy, zabarwiony, głębszy (3-4 mm)
 3. Włos końcowy - ostateczny - to w pełni wykształcone, ostateczne owłosienie dorosłego człowieka. Występują: głowa, brwi i rzęsy, strefy genitalne, pachy, zabarwiony, gruby, głęboki (4-7 mm).
  Ważne !
  Rodzaje włosów przy wyborze metody mają decydujące znaczenie. Trudność związana z trwałą depilacją polega na tym, że początek włosa znajduje się głęboko w skórze (w fazie wzrostu ponad 5 mm poniżej powierzchni naskórka). Tylko nieliczne urządzenia są w stanie skutecznie usunąć struktury włosa znajdujące się na takiej głębokości.

Dlaczego rodzaj włosa jest tak ważny?Porównanie działania i skuteczności dwóch najbardziej popularnych systemów do trwałego usuwania włosów. Zestawienie to obejmuje podstawowe informacje.
 1. Elektrokoagulacja
 2. - urządzenia wykorzystujące prąd wysokich częstotliwości (HF). W wyniku zastosowania tej techniki zachodzi zjawisko elektrokoagulacji i niszczone są tkanki odpowiadające za wzrost włosa.
 3. Fototermoliza
 4. - urządzenia laserowe. Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę, powodując koagulację i odparowanie takanki na skutek zamiany energii świetlnej na cieplną
   Elektrokagulacja - działania prądu wysokich częstotliwości (HF - od 500 Hz do 13,56 MHz). Technika ta polega na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości, który wytwarza intensywne ciepło w mieszku włosa. W wyniku zastosowania tej techniki zachodzi zjawisko elektrokoagulacji i niszczone są tkanki odpowiedzialne za wzrost włosa. Nie występuje tu uzależnione od melaniny, rodzaju włosa ani od głębokości położenia mieszków włosowych. Gwarantuje to skuteczne niszczenie komórek odpowiedzalnych za wzrost włosa.
  Wykorzystanie krótkiego czasu impulsu do setnej sekundy - zapewnia nieporównywalny komfort, wygodę i bezpieczeństwo pacjenta.
  Wnioski:
  Skuteczność metody z zastosowaniem elektrokagulacji zależy od jakości urządzenia i doświadczenia specjalisty wykonującego zabieg.


   Fototermoliza - lasery: rubinowy, aleksandrytowy i diodowy emitują fale o długości odpowiednio: 694nm, 775 nm, i 800nm, która wnika w skórę na głębokość 2-4 mm.
Impuls energii świetlnej pochłaniany jest przez melaninę. Dochodzi wówczas do koagulacji i zniszczenia mieszków włosa.
  Gdy mieszki włosa znajdują się na większej głębokości to długość fali świetlnej jest za krótka aby skutecznie koagulować i niszczyć struktury zawierające barwnik.
   Dla skutecznego i bezpiecznego usuwania włosów przez laser potrzebna jest penetracja rzędu 3-4 mm tylko ciemnych włosów. Działanie na większej głębokości zmniejsza skuteczność lasera oraz zwiększa ryzyko koagulacji tkanek otaczających.
  Laser Nd:YAG emituje dłuższą fale 1064nm., która może penetrować skórę na głębokość ok.5 mm. Ale melanina w niewielkim stopniu pochłania światło o takiej długości.
   Dlatego skuteczność tego lasera uzależniona jest od mikronowej wielkości cząsteczek węgla, które wmasowuje się w skórę a następnie naświetla. Energia świetlna zamieniona zostaje na energie mechaniczną i cieplną co doprowadza do rozerwania cząsteczek węgla i uszkodzenia mieszków włosowych. Cząsteczki węgla nie zawsze są dostatecznie wmasowane do mieszków włosowych, ponadto mogą się przedostawać do gruczołów potowych i łojowych co w znacznym stopniu zmniejsza skuteczność zabiegu.
   Skuteczna epilacja laserem wiąże się ze zniszczeniem mieszka wraz z macierzą, gdzie znajdują się liczne struktury podziału. W wyniku tego powstaje problem precyzyjnego dobrania długości fali lasera do głębokości lokalizacji mieszka włosowego. Głębokość ta waha się w dość znacznych granicach (1,5mm do ponad 5 mm), a głębokość wnikowa promieniowania lasera jest stała. Laser wymaga również użycia odpowiedniej ilości energi. W przypadku laserów diodowych i rubinowych przeciętnie osiąga 30 J/cm2. Natomiast niższe dawki (10-20 J/cm 2) powodują jedynie czasową utratę włosów. Obciążenie skóry przy tak dużych dawkach energii jest bardzo duże i należy liczyć się ze skutkami ubocznymi zabiegu (trwałe przebarwienia, blizny).
   Wnioski:
  Warunkiem skuteczności depilacji laserowej są: - odpowiednia częstotliwość zabiegów; - prawidłowa gęstość energii użytej podczas zabiegu;- odpowiednia diagnostyka endokrynologiczno-ginekologiczna podczas kwalifikowania pacjentów do zabiegu i wynikajace z niej leczenie choroby podstawowej.
  Istotnym czynnikiem jest ilość melaniny znajdującej się w strukturach mieszkowych i okołomieszkowych włosów będących w fazie anagenu ( faza wzrostu włosa).
  Do objawów niepożądanych należy zaliczyć możliwość pochłaniania promieniowania lasera przez barwnik skóry co może prowadzić do przebarwień lub oparzeń miejsc poddanych zabiegowi.